تبدیل ایران به صادرکننده خدمات فضایی تا پایان دولت سیزدهم

 | تاریخ ارسال: 1401/12/8 | 

 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی ابراز امیدواری کرد که  ایران تا پایان دولت سیزدهم به صادرکننده خدمات فضایی در منطقه تبدیل شود.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی که روز سه‌شنبه در موزه ارتباطات برگزار شد با تأکید بر اینکه نگاه دولت سیزدهم به صنعت فضایی یک نگاه راهبردی، فرصت ساز و اقتدار آفرین است گفت: صنعت فضایی تنها یک صنعت با نگاه اقتصادی نیست بلکه یک صنعت اقتدار آفرین است؛ چون فناوری‌های این حوزه در جهان دارای پیچیده‌ترین استانداردها است و بر همین اساس بومی‌سازی فناوری فضایی کار بسیار سختی است.
وی افزود: اینکه ما توانسته‌ایم در این عرصه بدرخشیم و جز ۱۰ کشور برتر جهان با چرخه کامل فضایی از طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب و بر مدار قرار دادن آن تا بهره‌برداری از داده‌های فضایی، باشیم، افتخاری است که ریشه در نگاه راهبردی ‌به این صنعت در کشور دارد.

زارع پور در ادامه با تأکید بر اینکه صنعت فضایی باید اقتصادی شود گفت: برای اینکه صنعت فضایی اقتصادی شود باید از مرحله نمونه‌سازی ماهواره‌ها و پرتابگر وارد مرحله تولید انبوه شویم. اما مهم‌تر از آن صنعت فضایی اقتصادی نمی‌شود مگر آنکه بخش خصوصی وارد این عرصه شود.
وی افزود: سرمایه اصلی این صنعت در کنار دارایی‌ها نیروهای خبره و نخبه این صنعت هستند و باید پای آن‌ها به این عرصه باز شود و حتی معتقدم باید مسیر ورود بخش خصوصی به عرصه پرتاب هم هموار شود.
وزیر ارتباطات در ادامه با تأکید بر ضرورت بحث نگاشت نهادی و تقسیم‌کار میان بازیگران عرصه فضایی گفت: اگرچه میان بازیگران عرصه فضایی در نهادها و سازمان‌های دیگر یک نوع همدلی و هم‌افزایی وجود دارد اما صنعت فضایی در کشور بازیگران متنوعی از ساخت و پرتاب تا ایستگاه فضایی دارد؛ بنابراین تدوین نگاشت نهادی و تقسیم‌کار برای هدر نرفتن سرمایه‌های کشور ضروری است که خوشبختانه با تقسیم‌کاری که صورت گرفته تلاش می‌شود که شاهد حداکثر هم‌افزایی و حداقل هدر رفت سرمایه در این عرصه باشیم.
وی در ادامه با تأکید بر ضرورت کاربردی شدن سامانه‌های فضایی گفت: هرساله شاهد رونمایی سامانه‌هایی همچون سامانه پایش، آتش‌سوزی و محصولات سطح زیر کشت هستیم اما این سامانه‌ها باید توسط بهره‌برداران حوزه مورداستفاده قرار گیرد و کاربردی شود.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: یکی از مأموریت‌های اصلی سازمان فضایی این است که فناوری فضایی را وارد زندگی مردم کند تا اگر مردم شاهد پرتاب و بر مدار قرار گرفتن ماهواره‌ها در کشور بودند احساس کنند قرار است که دانش و فناوری فضایی گره‌ای از زندگی‌شان باز کند.
زارع پور در ادامه با تأکید بر اینکه امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم به یک هدف دست پیدا کنیم و آن تبدیل‌شدن به صادرکننده خدمات فضایی در منطقه گفت: در بین کشورهای منطقه ما کشوری را نداریم که چرخه صنعت فضایی را به شکل بومی در اختیار داشته باشد.
وزیر ارتباطات در خاتمه گفت: ما می‌توانیم باهمت دوستانمان در وزارت دفاع و نیروی هوافضای سپاه، فناوری پرتاب ماهواره در لایه لئو را تثبیت کنیم تا هم با ساخت ماهواره‌های سنجشی و هم با پرتاب آن، خدمات فضاپایه‌ای را به کشورهای دیگر صادر کنیم و  ایران را به قطب منطقه‌ای پرتاب‌های فضایی تبدیل کنیم. البته این هدف جزو مصوبات شورای عالی فضایی هم بوده است و امیدواریم دوستان به کار شتاب دهند تا زودتر این هدف محقق شود.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 56 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مسابقه ماهواره مکعبی (کیوب ست) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Iranian Cube-sat Competition

Designed & Developed by : Yektaweb