بایگانی بخش اخبار فضایی

img_yw_news
سه شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۱ -

جزئیات بیشتر از کاربردهای ماهواره خیام

جزئیات بیشتر از کاربردهای ماهواره خیام ماهواره خیام روز سه شنبه ۱۸ مردادماه ۱۴۰۱ از پایگاه فضایی بایکونور به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار قرار گرفت.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ -

طراحی مفهومی ماهواره خیام توسط متخصصان داخلی انجام شده است

طراحی مفهومی ماهواره خیام توسط متخصصان داخلی

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ -

عملکرد صحیح تمام زیرسامانه‌های ماهواره خیام تایید شد

عملکرد صحیح تمام زیرسامانه‌های ماهواره خیام تایید شد

img_yw_news
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ -

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خیام با پرتابگر سایوز روسی

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خیام با ماهواره بر سایوز روسی ماهواره خیام، در ساعت ۱۰:۲۲ دقیقه صبح روز سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱، از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط ماهواره بر سایوز با موفقیت پرتاب شد تا در مدار ۵۰۰ کیلومتری از زمین قرار گیرد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ -

نخستین تصویر از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری

نخستین تصویر از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری رصدخانه جنوبی اروپا و پروژه تلسکوپ ایونت هورایزن، دقایقی قبل نخستین تصویر ثبت شده از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری را منتشر کردند.     دانشمندان پیش از این، گردش ستارگان به دور سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری را مشاهده کرده بودند، اما تصویر مستقیمی از این سیاه‌چاله ثبت نشده بود. این نخستین تصویری است که به طور مستقیم از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری که با نام Saggitatius A* شناخته می‌شود، ثبت شده‌است. این سیاه‌چاله در فاصله ۲۷ هزار سال نوری از ما قرار دارد و ثبت تصویر آن مشابه ثبت تصویر یک دونات روی ماه است. این تصویر به کمک آرایه‌ای از رصدخانه‌ها، شامل یازده رصدخانه رادیویی در سراسر زمین ثبت شده‌است. پیش از این در فروردین ۱۳۹۸ نخستین تصویر مستقیم از یک سیاه‌چاله ( سیاه‌چاله مرکزی کهکشان M۸۷) منتشر شد. تیم EHT در زمان انتشار این تصویر اعلام کردند که سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری تغییرات نوری بسیار شدیدتری داشته و ثبت تصویر آن نیاز به زمان بیشتری دارد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ -

نهمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی مسابقات کن ست ایران

نهمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی مسابقات کن ست ایران، شهریور ۱۴۰۱ برگزار می گردد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ -

بررسی دستاوردهای پرتاب ماهواره نور ۲

بررسی دستاوردهای پرتاب ماهواره نور ۲ توسط مهندس سرادقی دبیر مسابقه ماهواره مکعبی (کیوب ست)

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ -

ماهواره ایرانی «نور-۲» به فضا پرتاب شد

ماهواره ایرانی«نور-۲» با پرتابگر ایرانی به فضا پرتاب شد و در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.

img_yw_news
دوشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۰ -

سومین کنفرانس دوسالانه فضایی (ICS۲۰۲۲)

سازمان فضایی ایران و سازمان فضایی پاکستان، سومین کنفرانس دوسالانه فضایی (ICS۲۰۲۲) را با موضوع «نقش فناوری و کاربردهای فضایی در توسعه اقتصادی و اجتماعی» برگزار می‌کند.

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ -

چهارمین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی

چهارمین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی ایران در تاریخ ۱۶ و ۱۷ تیرماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار می‌گردد.

img_yw_news
دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ -

گزارش آماری سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری فضایی

طبق گزارش شرکت سرمایه‌گذاری Space Capital ، از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۴۸۰ شرکت فضاپایه در کل جهان توانسته اند جمعا سرمایه‌ای معادل ۱۸۶.۷ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران دریافت کنند.  بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در این میان در مرحله سرمایه‌گذاری بذری و سرمایه‌گذاری سری B بوده اند. با این وجود بیشترین میزان مبالغ سرمایه‌گذاری شده مربوط به سرمایه‌گذاری late stage است.همچنین با وجود اینکه بیشترین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از سال ۲۰۱۲ تاکنون در حوزه پرتاب بوده است، اما صنعت ماهواره بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری را با ۴۹% به خود اختصاص داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره گزارش منتشر شده توسط Space Capital را دانلود و مطالعه نمایید.

img_yw_news
شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ -

نسل بعد پیشرانش ماهواره‌های کوچک

شرکت تکنولوژی‌های فضایی Hypernova سازنده یک پیشرانه الکتریکی برای ماهواره‌های کوچک است. تراستر پلاسمای این شرکت که براساس بیش از ۱۰ سال تحقیق و توسعه طراحی شده است، از منابع سوختی که به وفور در سراسر منظومه شمسی یافت می شوند، استفاده می‌کند. این تراستر اکنون از سوخت موجود در زمین استفاده می‌کند و در آینده برنامه دارد از سوخت موجود در ماه و سیارک ها استفاده نماید.نانوتراستر هایپرنوا برای ماموریت‌های کیوب‌ست‌های ۳U تا ۱۲U مناسب است. این تراتستر به ماهواره‌ها برای حفظ مدار خود، قرارگیری صحیح منظومه‌ها، جلوگیری از برخورد و سایر مانورهای درون مداری کمک می‌کند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ -

سیاست مرکز ملی فضای مجازی درباره ساخت منظومه ماهواره‌های مکعبی و استفاده از اینترنت ماهواره ای

ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی هفته گذشته با بیان اینکه ما در حوزه اینترنت ثابت در کشور عقب افتادگی‌هایی داریم، افزود: ما به دنبال این هستیم که بتوانیم شاخص‌های خدماتی شبکه ثابت را افزایش بدهیم. همینطور نیز تمهیداتی در حوزه فضایی اندیشیده ایم تا بستری فراهم شود که شرکت‌های خصوصی با کمک بخش‌های دولتی به صورت مشارکت عمومی – خصوصی منظومه کوچک ماهواره‌ای ملی را راه اندازی کنند تا دراین حوزه وابستگی ۱۰۰ درصدی به کشور‌های دیگر نداشته باشیم، ضمن این که مایل هستیم از این منظومه‌های ماهواره‌ای حتما در نقاط دور افتاده کشور استفاده کنیم. وی تصریح کرد: از طرف دیگر به فکر این هستیم تا با استفاده از قابلیت‌هایی که بخش فضایی کشور دارد، بخش دولتی و خصوصی در حوزه ساخت و پرتاب ماهواره وارد حوزه ساخت ماهواره‌های «کیوب ست» که مخصوص ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای است شویم. دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: در حال مذاکره هستیم تا اگر امکان داشته باشد از همکاری چین و روسیه در رسیدن به این هدف استفاده کنیم. این کشور‌ها نیز پروژه‌هایی در این باره دارند و طبق برنامه زمان‌بندی آن‌ها نیز به صورت پایلوت منظومه ماهواره‌ای در مدار قرار خواهند داد و بتوانیم کار مشترکی در این حوزه داشته باشیم. آقای سید ابوالحسن فیروزآبادی در مصاحبه دیگری با خبرگزاری صدا و سیما، درباره سیاست مرکز ملی فضای مجازی در خصوص اینترنت ماهواره‌ای، افزود: اینترنت ماهواره‌ای تحولی فناورانه است که شرکت‌های آمریکایی سرمایه گذاری بسیار سنگینی درباره آن داشته اند و قطعا این خدمت در بسیاری از نقاط کشور که پوشش مخابراتی نداریم می‌تواند استفاده شود و باید حتما در آن حوزه‌ها از این قابلیت استفاده شود. وی گفت: اما بحثی که وجود دارد این است که ما در تعریف شبکه ملی اطلاعات و در حوزه ارتباطی و فناوری اطلاعات می‌خواهیم استقلال خود را داشته باشیم و این نگرانی وجود دارد که اگر ما در داخل خدمات موردنیاز مردم را با قیمت مناسب‌تر و کیفی‌تر از شبکه جهانی ماهواره‌ای ارائه نکنیم دلیلی ندارد مردم از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنند و قطعا به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای می‌روند. رئیس مرکز ملی فضای مجازی افزود: ما در این مرکز طرح و برنامه‌ای را مدنظر داریم که براساس آن شبکه‌های ارتباطی ثابت و همراه باید به شدت توسعه پیدا کند و ما همچنان در زمینه منظومه‌های ماهواره‌ای به دلیل قابلیت‌های کشورمان در حوزه ساخت و پرتاب ماهواره در نظر داریم بتوانیم با مشارکت بخش خصوصی طرحی آزمایشی را در قالب منظومه ماهواره‌ای در کشور داشته باشیم. منبع: مرکز ملی فضای مجازی خبرگزاری جمهوری اسلامی؛ ایرنا خبرگزاری صدا و سیما


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مسابقه ماهواره مکعبی (کیوب ست) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Iranian Cube-sat Competition

Designed & Developed by : Yektaweb