بایگانی بخش اخبار فضایی

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ -

تلاش دولت برای حضور جدی بخش خصوصی در صنعت فضایی ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی ایران، دکتر حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران و دبیر شورای عالی فضایی صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست طرح و بررسی سند سیاست‌ها و برنامه‌های کلان بخش فضایی کشور طی سخنانی گفت: هدف از این جلسه خوانش برنامه‌های فضایی کشور است با حضور بخش‌های خصوصی مرتبط با حوزه که بخشی سرحال و سرزنده است و نقش تعیین کننده‌ای در برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور دارد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ -

آخرین وضعیت طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی

آخرین وضعیت طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی مشاور رئیس و سخنگوی سازمان فضایی ایران آخرین وضیعت طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی را تشریح کرد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ -

نمایش عمومی تصاویر دریافتی از ماهواره خیام

در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی از نمونه پروازی ماهواره سنجشی طلوع ۳ و نمونه کیفی ماهواره مخابراتی ناهید ۲ رونمایی شد و برخی از تصاویر دریافتی از ماهواره خیام برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ -

نمایش عمومی تصاویر دریافتی از ماهواره خیام در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی

نمایش عمومی تصاویر دریافتی از ماهواره خیام در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ -

از نمونه کیفی ماهواره ناهید ۲ و نمونه پروازی ماهواره طلوع ۳ رونمایی شد

در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی از نمونه کیفی ماهواره ناهید ۲ و نمونه پروازی ماهواره طلوع ۳ رونمایی شد

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ -

بازدید دانش آموزان از نمایشگاه دستاوردهای فضایی ایران

تعدادی از دانش آموزان تهرانی از نمایشگاه دستاوردهای فضایی ایران بازدید کردند.

img_yw_news
دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ -

تبدیل ایران به صادرکننده خدمات فضایی تا پایان دولت سیزدهم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی ابراز امیدواری کرد که  ایران تا پایان دولت سیزدهم به صادرکننده خدمات فضایی در منطقه تبدیل شود. عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی که روز سه‌شنبه در موزه ارتباطات برگزار شد با تأکید بر اینکه نگاه دولت سیزدهم به صنعت فضایی یک نگاه راهبردی، فرصت ساز و اقتدار آفرین است گفت: صنعت فضایی تنها یک صنعت با نگاه اقتصادی نیست بلکه یک صنعت اقتدار آفرین است؛ چون فناوری‌های این حوزه در جهان دارای پیچیده‌ترین استانداردها است و بر همین اساس بومی‌سازی فناوری فضایی کار بسیار سختی است. وی افزود: اینکه ما توانسته‌ایم در این عرصه بدرخشیم و جز ۱۰ کشور برتر جهان با چرخه کامل فضایی از طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب و بر مدار قرار دادن آن تا بهره‌برداری از داده‌های فضایی، باشیم، افتخاری است که ریشه در نگاه راهبردی ‌به این صنعت در کشور دارد. زارع پور در ادامه با تأکید بر اینکه صنعت فضایی باید اقتصادی شود گفت: برای اینکه صنعت فضایی اقتصادی شود باید از مرحله نمونه‌سازی ماهواره‌ها و پرتابگر وارد مرحله تولید انبوه شویم. اما مهم‌تر از آن صنعت فضایی اقتصادی نمی‌شود مگر آنکه بخش خصوصی وارد این عرصه شود. وی افزود: سرمایه اصلی این صنعت در کنار دارایی‌ها نیروهای خبره و نخبه این صنعت هستند و باید پای آن‌ها به این عرصه باز شود و حتی معتقدم باید مسیر ورود بخش خصوصی به عرصه پرتاب هم هموار شود. وزیر ارتباطات در ادامه با تأکید بر ضرورت بحث نگاشت نهادی و تقسیم‌کار میان بازیگران عرصه فضایی گفت: اگرچه میان بازیگران عرصه فضایی در نهادها و سازمان‌های دیگر یک نوع همدلی و هم‌افزایی وجود دارد اما صنعت فضایی در کشور بازیگران متنوعی از ساخت و پرتاب تا ایستگاه فضایی دارد؛ بنابراین تدوین نگاشت نهادی و تقسیم‌کار برای هدر نرفتن سرمایه‌های کشور ضروری است که خوشبختانه با تقسیم‌کاری که صورت گرفته تلاش می‌شود که شاهد حداکثر هم‌افزایی و حداقل هدر رفت سرمایه در این عرصه باشیم. وی در ادامه با تأکید بر ضرورت کاربردی شدن سامانه‌های فضایی گفت: هرساله شاهد رونمایی سامانه‌هایی همچون سامانه پایش، آتش‌سوزی و محصولات سطح زیر کشت هستیم اما این سامانه‌ها باید توسط بهره‌برداران حوزه مورداستفاده قرار گیرد و کاربردی شود. وزیر ارتباطات تأکید کرد: یکی از مأموریت‌های اصلی سازمان فضایی این است که فناوری فضایی را وارد زندگی مردم کند تا اگر مردم شاهد پرتاب و بر مدار قرار گرفتن ماهواره‌ها در کشور بودند احساس کنند قرار است که دانش و فناوری فضایی گره‌ای از زندگی‌شان باز کند. زارع پور در ادامه با تأکید بر اینکه امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم به یک هدف دست پیدا کنیم و آن تبدیل‌شدن به صادرکننده خدمات فضایی در منطقه گفت: در بین کشورهای منطقه ما کشوری را نداریم که چرخه صنعت فضایی را به شکل بومی در اختیار داشته باشد. وزیر ارتباطات در خاتمه گفت: ما می‌توانیم باهمت دوستانمان در وزارت دفاع و نیروی هوافضای سپاه، فناوری پرتاب ماهواره در لایه لئو را تثبیت کنیم تا هم با ساخت ماهواره‌های سنجشی و هم با پرتاب آن، خدمات فضاپایه‌ای را به کشورهای دیگر صادر کنیم و  ایران را به قطب منطقه‌ای پرتاب‌های فضایی تبدیل کنیم. البته این هدف جزو مصوبات شورای عالی فضایی هم بوده است و امیدواریم دوستان به کار شتاب دهند تا زودتر این هدف محقق شود.

img_yw_news
دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ -

حداقل ۲ ماهواره ایرانی تا پایان سال به فضا پرتاب می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که تا پایان امسال حداقل دو ماهواره به فضا پرتاپ خواهد شد و ماهواره‌های دیگری هم در صف پرتاب هستند.   عیسی زارع پور درباره آخرین وضعیت پرتاپ ماهواره ناهید ۱ و ۲ گفت: این دو ماهواره در حال آماده شدن هستند که انشالله تا پایان سال پرتاب‌هایی خواهیم داشت. سری ماهواره‌های «ناهید» ماهواره‌های مخابراتی هستند که در کشور توسط پژوهشگاه فضایی ساخته شده‌اند؛ ماهواره ناهید یک، بهمن سال ۱۳۹۵ در مراسم روز فناوری فضایی رونمایی شد. «ناهید۱» برای اولین بار در کشور، در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده و ماموریت‌های آن در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده است. ماهواره «ناهید ۲» جزو ماهواره‌های با فناوری ارتباط مخابراتی و مجهز به تراستر و دارای توان انجام مانورها و اصلاحات مداری نیز است و می‌تواند یک گام مهم در مسیر ساخت منظومه‌های مخابراتی ارتفاع پایین به حساب آید. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به برنامه طراحی و ساخت ماهواره های تحقیقاتی و عملیاتی اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های این وزارتخانه این است که تا پایان سال حداقل دو پرتاب ماهواره ای داشته باشیم که در این زمینه اطلاع رسانی خواهیم کرد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ -

ایران در رتبه سوم کشورهای فعال در هفته جهانی فضا قرار گرفت

ایران در رتبه سوم کشورهای فعال در هفته جهانی فضا قرار گرفت

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ -

اعلام آمادگی برای ارائه تصاویر ماهواره خیام به ذی نفعان

رئیس سازمان فضایی ایران مطرح کرد: اعلام آمادگی برای ارائه تصاویر ماهواره خیام به ذی نفعان همایش ماهواره سنجش از دور خیام؛ ظرفیت‌ها و کاربردها، امروز دوشنبه، ۱۸ مهر سال‌جاری، در آخرین روز از هفته جهانی فضا ۲۰۲۲، با حضور جمعی از اساتید، متخصصان و مدیران ارشد بخش دولتی و خصوصی حوزه سنجش از دور کشور برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۱ -

جزئیات بیشتر از کاربردهای ماهواره خیام

جزئیات بیشتر از کاربردهای ماهواره خیام ماهواره خیام روز سه شنبه ۱۸ مردادماه ۱۴۰۱ از پایگاه فضایی بایکونور به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار قرار گرفت.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ -

طراحی مفهومی ماهواره خیام توسط متخصصان داخلی انجام شده است

طراحی مفهومی ماهواره خیام توسط متخصصان داخلی

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ -

عملکرد صحیح تمام زیرسامانه‌های ماهواره خیام تایید شد

عملکرد صحیح تمام زیرسامانه‌های ماهواره خیام تایید شد

img_yw_news
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ -

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خیام با پرتابگر سایوز روسی

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خیام با ماهواره بر سایوز روسی ماهواره خیام، در ساعت ۱۰:۲۲ دقیقه صبح روز سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱، از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط ماهواره بر سایوز با موفقیت پرتاب شد تا در مدار ۵۰۰ کیلومتری از زمین قرار گیرد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ -

نخستین تصویر از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری

نخستین تصویر از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری رصدخانه جنوبی اروپا و پروژه تلسکوپ ایونت هورایزن، دقایقی قبل نخستین تصویر ثبت شده از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری را منتشر کردند.     دانشمندان پیش از این، گردش ستارگان به دور سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری را مشاهده کرده بودند، اما تصویر مستقیمی از این سیاه‌چاله ثبت نشده بود. این نخستین تصویری است که به طور مستقیم از سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری که با نام Saggitatius A* شناخته می‌شود، ثبت شده‌است. این سیاه‌چاله در فاصله ۲۷ هزار سال نوری از ما قرار دارد و ثبت تصویر آن مشابه ثبت تصویر یک دونات روی ماه است. این تصویر به کمک آرایه‌ای از رصدخانه‌ها، شامل یازده رصدخانه رادیویی در سراسر زمین ثبت شده‌است. پیش از این در فروردین ۱۳۹۸ نخستین تصویر مستقیم از یک سیاه‌چاله ( سیاه‌چاله مرکزی کهکشان M۸۷) منتشر شد. تیم EHT در زمان انتشار این تصویر اعلام کردند که سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری تغییرات نوری بسیار شدیدتری داشته و ثبت تصویر آن نیاز به زمان بیشتری دارد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ -

نهمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی مسابقات کن ست ایران

نهمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی مسابقات کن ست ایران، شهریور ۱۴۰۱ برگزار می گردد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ -

بررسی دستاوردهای پرتاب ماهواره نور ۲

بررسی دستاوردهای پرتاب ماهواره نور ۲ توسط مهندس سرادقی دبیر مسابقه ماهواره مکعبی (کیوب ست)

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ -

ماهواره ایرانی «نور-۲» به فضا پرتاب شد

ماهواره ایرانی«نور-۲» با پرتابگر ایرانی به فضا پرتاب شد و در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.

img_yw_news
دوشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۰ -

سومین کنفرانس دوسالانه فضایی (ICS۲۰۲۲)

سازمان فضایی ایران و سازمان فضایی پاکستان، سومین کنفرانس دوسالانه فضایی (ICS۲۰۲۲) را با موضوع «نقش فناوری و کاربردهای فضایی در توسعه اقتصادی و اجتماعی» برگزار می‌کند.

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ -

چهارمین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی

چهارمین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی ایران در تاریخ ۱۶ و ۱۷ تیرماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار می‌گردد.

img_yw_news
دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ -

گزارش آماری سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری فضایی

طبق گزارش شرکت سرمایه‌گذاری Space Capital ، از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۴۸۰ شرکت فضاپایه در کل جهان توانسته اند جمعا سرمایه‌ای معادل ۱۸۶.۷ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران دریافت کنند.  بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در این میان در مرحله سرمایه‌گذاری بذری و سرمایه‌گذاری سری B بوده اند. با این وجود بیشترین میزان مبالغ سرمایه‌گذاری شده مربوط به سرمایه‌گذاری late stage است.همچنین با وجود اینکه بیشترین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از سال ۲۰۱۲ تاکنون در حوزه پرتاب بوده است، اما صنعت ماهواره بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری را با ۴۹% به خود اختصاص داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره گزارش منتشر شده توسط Space Capital را دانلود و مطالعه نمایید.

img_yw_news
شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ -

نسل بعد پیشرانش ماهواره‌های کوچک

شرکت تکنولوژی‌های فضایی Hypernova سازنده یک پیشرانه الکتریکی برای ماهواره‌های کوچک است. تراستر پلاسمای این شرکت که براساس بیش از ۱۰ سال تحقیق و توسعه طراحی شده است، از منابع سوختی که به وفور در سراسر منظومه شمسی یافت می شوند، استفاده می‌کند. این تراستر اکنون از سوخت موجود در زمین استفاده می‌کند و در آینده برنامه دارد از سوخت موجود در ماه و سیارک ها استفاده نماید.نانوتراستر هایپرنوا برای ماموریت‌های کیوب‌ست‌های ۳U تا ۱۲U مناسب است. این تراتستر به ماهواره‌ها برای حفظ مدار خود، قرارگیری صحیح منظومه‌ها، جلوگیری از برخورد و سایر مانورهای درون مداری کمک می‌کند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ -

سیاست مرکز ملی فضای مجازی درباره ساخت منظومه ماهواره‌های مکعبی و استفاده از اینترنت ماهواره ای

ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی هفته گذشته با بیان اینکه ما در حوزه اینترنت ثابت در کشور عقب افتادگی‌هایی داریم، افزود: ما به دنبال این هستیم که بتوانیم شاخص‌های خدماتی شبکه ثابت را افزایش بدهیم. همینطور نیز تمهیداتی در حوزه فضایی اندیشیده ایم تا بستری فراهم شود که شرکت‌های خصوصی با کمک بخش‌های دولتی به صورت مشارکت عمومی – خصوصی منظومه کوچک ماهواره‌ای ملی را راه اندازی کنند تا دراین حوزه وابستگی ۱۰۰ درصدی به کشور‌های دیگر نداشته باشیم، ضمن این که مایل هستیم از این منظومه‌های ماهواره‌ای حتما در نقاط دور افتاده کشور استفاده کنیم. وی تصریح کرد: از طرف دیگر به فکر این هستیم تا با استفاده از قابلیت‌هایی که بخش فضایی کشور دارد، بخش دولتی و خصوصی در حوزه ساخت و پرتاب ماهواره وارد حوزه ساخت ماهواره‌های «کیوب ست» که مخصوص ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای است شویم. دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: در حال مذاکره هستیم تا اگر امکان داشته باشد از همکاری چین و روسیه در رسیدن به این هدف استفاده کنیم. این کشور‌ها نیز پروژه‌هایی در این باره دارند و طبق برنامه زمان‌بندی آن‌ها نیز به صورت پایلوت منظومه ماهواره‌ای در مدار قرار خواهند داد و بتوانیم کار مشترکی در این حوزه داشته باشیم. آقای سید ابوالحسن فیروزآبادی در مصاحبه دیگری با خبرگزاری صدا و سیما، درباره سیاست مرکز ملی فضای مجازی در خصوص اینترنت ماهواره‌ای، افزود: اینترنت ماهواره‌ای تحولی فناورانه است که شرکت‌های آمریکایی سرمایه گذاری بسیار سنگینی درباره آن داشته اند و قطعا این خدمت در بسیاری از نقاط کشور که پوشش مخابراتی نداریم می‌تواند استفاده شود و باید حتما در آن حوزه‌ها از این قابلیت استفاده شود. وی گفت: اما بحثی که وجود دارد این است که ما در تعریف شبکه ملی اطلاعات و در حوزه ارتباطی و فناوری اطلاعات می‌خواهیم استقلال خود را داشته باشیم و این نگرانی وجود دارد که اگر ما در داخل خدمات موردنیاز مردم را با قیمت مناسب‌تر و کیفی‌تر از شبکه جهانی ماهواره‌ای ارائه نکنیم دلیلی ندارد مردم از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنند و قطعا به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای می‌روند. رئیس مرکز ملی فضای مجازی افزود: ما در این مرکز طرح و برنامه‌ای را مدنظر داریم که براساس آن شبکه‌های ارتباطی ثابت و همراه باید به شدت توسعه پیدا کند و ما همچنان در زمینه منظومه‌های ماهواره‌ای به دلیل قابلیت‌های کشورمان در حوزه ساخت و پرتاب ماهواره در نظر داریم بتوانیم با مشارکت بخش خصوصی طرحی آزمایشی را در قالب منظومه ماهواره‌ای در کشور داشته باشیم. منبع: مرکز ملی فضای مجازی خبرگزاری جمهوری اسلامی؛ ایرنا خبرگزاری صدا و سیما


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مسابقه ماهواره مکعبی (کیوب ست) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Iranian Cube-sat Competition

Designed & Developed by : Yektaweb